واحد ارز:
تومان
زبان:
فارسی

سبد خرید

shomare doz 102

دنیای هنر شماره دوزی ۱۰۲

دنیای هنر شماره دوزی ۱۰۲

شماره دوزی نوعی دوخت گلدوزی و سوزن دوزی روی پارچه مخصوص و سوراخ دار هست در اون از ضربدر برای پر کردن خونه ها استفاده میشه.

مدل دوخت در شماره دوزی مثل کوبلن دوزی هست با این تفاوت که در کوبلن فقط یک کوک استفاده میشه ولی درشماره دوزی مربع ها با دو قطر مربع بصورت ضربدر پر میشن.

اگر شما دوخت کوبلن را بلد باشید دوخت شماره دوزی و روش های دوختن آن برای شما ساده تر خواهد بود.

در شماره دوزی مربع هایی فرضی داریم که توسط نخ رنگی مورد نظر که معمولا نخ کوبلن است ( البته بسته به سلیقه و نقشه کار می تواند نخ ابریشم، کاموا و … نیز باشد) و سوزن دو رأس روبروی مربع را باید به هم وصل کنیم (منظور از هر مربع این است که هر ضربدر یک مربع تشکیل می دهد).

وسایل مورد نیاز برای شماره دوزی :

۱) پارچه های شماره دوزی :

 بافت این پارچه ها به صورت مربع مربع و سوراخ داره، این پارچه ها بر اساس کانت سایز بندی میشن. تعداد مربع ها در هر ۲.۵ سانت رو کانت میگن. کانت هایی کاربردی هم ۱۴، ۱۶، ۱۸ و ۲۲ است .

۲) نخ شماره دوزی : 

برای این کار از همون نخ های کوبلن دوزی استفاده میشه که مارک ها مختلفی داره از جمله دمسه(DMC) و انکوور و… که دمسه مرغوبتره نسبت به باقی.

نخ های کوبلن دارای شش تا رشته هستن که شما متناسب با پارچه و سوراخ ها روی آن باید از یک تا شش تا رشته نخ استفاده کنید ، سر نخ را کمی بپیچونید تارها از هم باز میشن و میتونید تعداد رشته های مورد نیازتون را جدا کنید .

وقتی یک کار را شروع می کنید باید شماره و مارک و رنگ نخ رو برای خودتون نگه دارید تا در وسط کار اگر از یک رنگ کم آوردید دوباره بتونید از اون رنگ و مارک نخ رو تهیه کنید برای همین بهتر یک تکه از نخ و مارک پیچیده شده دور نخ را نگه دارید تا سر در گم نشید برای پیدا کردن نخ کم اومده !

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Loading...