بلاگ

راه های افزایش تمرکز

تمرکز به چه کارمان می آید؟

چرا راه های افزایش تمرکز ؟ خب واضح است؛ چون برای انجام هر کار مهمی، به خصوص کارهای فکری، نیاز به حواسِ جمع و توجهِ بالا داریم تا به نتیجه ی مطلوبی از وقتی که صرف می کنیم برسیم؛ این در حالی است که بیشترمان در رسیدن به تمرکز و بعد هم حفظ کردن آن، دچار مشکل هستیم.

تمرکز در انسان همچون عضله ای است که اگر روی آن کار کنید به مرور قوی و قوی تر می شود. بر اساس نتیجه ی یک مطالعه که مایکروسافت در سال 2015 انجام داد، مدت زمانی که عموم انسان ها می توانند در آن تمرکزشان را روی چیزی حفظ کنند، 8 ثانیه است؛ حتی کمتر از یک ماهی قرمز عید.

کاهش این زمان طی سال ها نتیجه ی وابسته شدن زندگی ما به ابزارهای دیجیتال است. البته خود مغز هم همیشه به دنبال چیزهای تازه تر است و اینکه نه الان، بلکه ی لحظه ی بعد، چه خبر است؟

آلیسون گاسبی از مسئولان مایکروسافت در کانادا می گوید : « زنده ماندن ما انسان ها در هر محیطی، وابسته به این است که بتوانیم در هر لحظه، روی چیزی که مهم تر است تمرکز کنیم؛ عموماً هر چیزی که متحرک باشد، همان چیزی است که توجه ما را به خودش جلب می کند. ما این مهارت غریزی را، از اجدادمان به ارث برده ایم و  تنها تغییری که به وجود آمده این است که بیشتر چیزهایی که امروزه متحرک هستند و عامل جلب توجه ما، نه حیوانات یا حوادث طبیعی، بلکه ابزارهای دیجیتال هستند.»

اِلیس ونزکی نویسنده ی کتاب «مغزتان را هک کنید» می گوید: «خب، حالا شما برای اینکه موقع کار کردن، بتوانید روی کارتان و نه چیزهای متحرک اطرافتان توجه کنید، چکار می کنید؟  برای بیشتر مردم، اولین و مهم ترین گام این است که زاویه ی دیدشان را تغییر بدهند. تمرکز، یک عضله است که می توان آن را ساخت. عده ی زیادی از مردم نظرشان این است که خب تمرکز ندارند دیگر! همین؛ علت خاصی ندارد. این حرف صرفاً یک نظر شخصیِ نادرست است. اگر شما بتوانید این باور غلط را کنار بگذارید و با راه های افزایش تمرکز آشنا شوید،‌ در مقابله با حواس پرتی، نتایج خیلی بهتری را تجربه خواهید کرد.»

با داشتن درکی درست از تمرکز و توجه، و کمک گرفتن از یک سری روش ها، ‌می توان شرایطی به وجود آورد که به پروراندن تمرکز کمک کند. در ادامه 8 راهکار از راه های افزایش تمرکز  برای از بین بردن حواس پرتی و توجه کردن به همان چیزی که می خواهید را به شما آموزش می دهیم:

مغزتان را آماده کنید.

راه-های-افزایش-تمرکز-ذهن-مغز

قبل از شروع یک کار، ذهنتان را آرام کنید؛ یکی دو دقیقه وقت بگذارید و جای راحتی بنشینید؛ چند نفس عمیق بکشید و هوا را به درون شکمتان بفرستید؛ لازم نیست که حتماً چهارزانو یا به حالت مراقبه بنشینید. اجازه دهید که قبل از شروع کار، بدنتان آرام بگیرد. خواهید دید که این کار که راهی ساده و عملی از راه های افزایش تمرکز است، کلی به متمرکز شدن شما کمک خواهد کرد.

بدانید که تمرکز شما باید روی چه چیزی باشد؟

راب وب از مجریان مرکز آمریکایی بازدهی و کیفیت می گوید برای رسیدن به تمرکز، حتماً باید با توجه به خودتان و خواسته هایتان، دقیقاً مشخص کنید که واقعاً چه چیزهایی هستند که ارزشش را داشته باشند که به خاطرشان حواستان را از کاری که در حال انجامش هستید، پرت کنید؟
وقت بگذارید تا مشخص کنید که چه چیزهایی ارزش توجه شما در یک سال یا ماه یا هفته یا روز را دارند. سپس در تقویم شخصی تان، زمانی را هم به کار کردن روی افزایش تمرکز اختصاص دهید.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *